پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان یکی از روش‌های زیبایی بخشیدن به دندان‌ها است. جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته است.

در این مطلب شما را به صورت کامل را پروتز دندان آشنا می‌کنیم. انواع آن را می‌گوییم. اینکه چه کاربردهایی دارد و برای چه افرادی مناسب است. تعرفه و هزینه‌های آن چقدر است. کدام نوع بهتر است و چگونه انجام می‌شود. و بسیاری از سوالات و ابهامات دیگر شما را در این محتوا برطرف خواهیم کرد.

اگر قصد انجام ان را دارید و اطلاعات کافی ندارید نگران نباشید اینجا همه چیز در مورد آن گفته می‌شود. با ما همراه باشید.

پروتز دندان چیست

دندان‌ها به دلایل مختلفی ممکن است بیفتند و یا تغییر شکل بدهد، بشکنند و ساختار طبیعی خود را نداشته باشند. کاری که این عمل می‌کند جای آن دندان‌ها را پر می‌کند.

پروتز همان دندان مصنوعی یا روکش‌های مخصوص است که آن‌ها دیدید و یا نام ان را شنیدید. در انواع مختلف ثابت و متحرک نیز وجود دارند.

پروتز دندان

انواع پروتز دندان

همانطور که گفته شد در دو نوع کلی ثابت و متحرک این عمل انجام می‌شود. در این قسمت به طور کامل در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

ثابت

معمولا این نوع را روکش دندان می‌گویند و همانطور که از نام آن پیداست به صورت ثابت روی دندان قرار می‌گیرد و قابلیت بیرون آوردن را ندارد. همانند دندان طبیعی و همرنگ آن درون دهان قرار می‌گیرد. به صورت کلی به دو صورت وجود دارد:

 1. روکش دندان
  اگر پوسیدگی دندانی زیاد باشد و چندین بار ترمیم دندان برای آن انجام شده این گزینه مناسب است. حتی پس از عمل‌های عصب کشی به عنوان محافظ از این نوع استفاده می‌شود. یک پایه باید وجود داشته باشد که این روکش روی آن قرار گیرد و به عنوان محافظت کننده و حمایت کننده دندان عمل کند.
 2. بریج دندان
  این روش را با همان نام پروتز می‌شناسند. زمانی که یک یا بیشتر از یک دندان را از دست می‌دهید می‌توانید از این روش استفاده کنید. به شرط آنکه یک دندان در جلو و دندان دیگری در عقب این‌ جاهای خالی داشته باشید تا از آن‌ها به عنوان پایه استفاده شود. یک پل یا بریج بین این دو دندان زده می‌شود و آن محل خالی را می‌پوشاند.

متحرک

زمانی که پروتز ثابت راه حل مناسبی برای پر کردن جای خالی دندان نباشد از نوع متحرک استفاده می‌شود. در این حالت می‌توان آن‌ها را به راحتی از دهان خارج کرد و دوباره سرجای خود گذاشت.سه نوع متفاوت دارد:

 1. پارسیل
  در این نوع می‌توان از پارسیل تمام آکریل استفاده کرد که یک درمان موقت محسوب می‌شود. یا برای افرادی که در انتها دندانی برای پایه ندارند از پروتزهای کرم کبالت استفاده می‌شود. و نمونه دیگر هم ترکیب آکریل و آلیاژ فلزی است که گیره‌های فلزی مانند دارد که شاید ناخوشایند به نظر برسد. به همین دلیل می‌توان از نوعی استفاده کرد که قسمت فلزی ان به رنگ دندان است.
 2. پروتز کامل دندان
  این نوع برای افرادی استفاده می‌شود که همه دندان‌های خود را از دست دادند. البته ایمپلنت دندان یکی از روش‌های جدید برای داشتن دندان ثابت است و راه حل مناسب و پرهزینه‌ای برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود. اما به دلیل قیمت مناسب‌تر پروتز کامل از این روش هنوز هم استفاده می‌شود. دندان‌هایی که به صورت کامل در دهان قرار می‌گیرد و می‌توان به راحتی آن‌ها را از دهان خارج کرد. از یک لثه پروتز و دندان‌ها تشکیل شده است.
 3. اوردنچر
  این نوع نیز مانند یک دست دندان کامل است اما روی دو پایه دندان یا ایمپلنت قرار می‌گیرد و نسبت به پروتز کامل راحت‌تر است.

روش‌های مراقبتی از پروتز دندان

 • در ابتدا ممکن است که به آن عادت نداشته باشید که طبیعی است و بعد از گذشت چند روز عادت می‌کنید. اما در صورتی که احساس راحتی با آن نداشتید یا دچار التهاب لثه و دندان شدید باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا در صورت وجود مشکل در قالب آن را برطرف کند.
 • مانند یک دندان طبیعی به آن رسیدگی کنید و روزی دو بار مسواک بزنید.
 • می‌توانید از مسواک مخصوص دندان مصنوعی برای تمیز کردن کامل ان استفاده کنید.
 • هنگام تمیز کردن مراقب آن باشید و با ملایمت مانند دندان طبیعی آن را تمیز کنید.
 • هفته‌ای یک بار آن را در یک ظرف حاوی محلول ضدعفونی کننده مخصوص قرار دهید.
 • روزهای اول هنگام خواب آن را از دهان خود خارج نکنید.
 • پس از خوردن غذاهای رنگی ان را تمیز کنید.
 • و برخی دیگر از نکاتی که دندانپزشک به شما تجویز خواهد کرد را رعایت کنید.
پروتز دندان

عوارض پروتز دندان

این نوع درمان عوارض خاصی ندارد. شاید به دلیل حساسیت به برخی مواد افراد دچار مشکلاتی شوند که اگر تحت نظر یک دندانپزشک حرفه‌ای این کار انجام شود و تست‌های اولیه نیز صورت گیرد، آسیب‌های وارده به فرد به حداقل می‌رسد.

دوام پروتز دندان چقدر است

اینکه پروتز چقدر برای شما کار کند بستگی به رعایت اصول بهداشتی دارد. در صورتی که همه موارد رعایت شود مدت زمان زیادی حتی می‌توان گفت در طول حیات می‌توانید از آن استفاده کنید.

هزینه پروتز دندان

برای اطلاع از هزینه‌ها ابتدا باید توسط دندانپزشک متخصص معاینه شوید. تا پزشک مشکلات شما را بررسی کرده و بهترین روش درمانی را معرفی کند.

طبق روش درمان و تعداد دندان‌هایی که تحت درمان قرار می‌گیرند، درمانی که استفاده می‌شود و برخی معیارهای دیگر، هزینه نهایی به شما اعلام می‌شود. گاهی برای درنظر گرفتن شرایط مالی بیمار روش‌هایی با هزینه مناسب‌تر ولی باکیفیت پیشنهاد می‌شود.

جمع بندی

برای اطلاع از جزییات این روش و همچنین آگاهی از هزینه‌های درمان دندان‌هایتان با ما تماس بگیرید.

نویسنده

admin1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *