دسته‌بندی نشده

بهترین مرکز پروتز دندان در تهران: در اصطلاح پروتز دندان به معنی تعویض دندان یا دندان مصنوعی است که دارای انواع مختلفی است، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندان به حساب می آیند، دندان پزشکان به دلایل پزشکی یا زیبایی پروتز دندان ثابت و متحرک را تجویز می کنند.

مشخصات بهترین مرکز پروتز دندان در تهران

انواع پروتز دندان

سه نوع پروتز دندان وجود دارد که عبارت است از :پروتز دندان متحرک، پروتز دندان ثابت، ایمپلنت

پروتز دندان ثابت

پروتز ثابت دندان بیشتر به عنوان روکش دندان در بین عموم شناخته می شود. پروتز دندان ثابت شامل دو نوع می شود که عبارتند از:

  • روکش تک واحدی دندان

معمولا زمانی دندان به روکش احتیاج دارد که ساختار آن ضعیف شده و نیازمند حفاظت و حمایت با استفاده از روکش است، گاهی برای زیبایی دندان نیز از روکش استفاده می شود .

در گاهی اوقات به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال)، روکش به جویدن غذا کمک کننده می کند.

  • بریج دندان

یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت ، بریج های دندانی هستند که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان شناخته می شود. اشخاصی که یک یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شود وفرد دوباره توانایی جویدن غذا را باز یابد از این نوع پروتز دندان استفاده می کنند.

پروتز دندانی متحرک

در زمان هایی که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کنند، این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند، این پروتز به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود.

پروتز کرم کبالت

به عنوان درمان برای کسانی که در عقب دهان دندانی به عنوان پایه برای پروتز ثابت ندارند  یا کسانی که تمایلی به استفاده از پروتز دندان ثابت ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتزهای دندان دارای ترکیب آکریل و آلیاژ فلزی که بخش عمده آن متشکل از کرم و کبالت است ، هستند. به علت فلزی بودن گیره ها پروتز های دندان دارای ظاهری نا خوشایند هستند به همین دلی ل از نوع دیگری پروتز دندان پارسیل طراحی شده به نام پروتز دندان پارسیل felexite که بخش فلزی آن هم رنگ دندان است ، مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتز دندانی پارسیل

نوع دیگری از پروتزهای کرم کبالت، پروتز دندان پارسیل است که بیشتر به عنوان « دندان تکه ای » شناخته می شود. انواع مختلف پروتز دندان پارسیل شامل:

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )

که به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد استفاده می شود .

بهترین مرکز پروتز دندان در تهران

پروتز کامل دندان یا دست دندان

اشخاصی که تمام دندانهای خود را از دست داده اند، از پروتز دندان متحرک استفاده میکنند، با ساخت ایمپلنت های دندانی امروزه، استفاده از این انواع پروتز دندان متحرک محدود شده، اما هنوز هم به عنوان درمان کم هزینه برای این اشخاص مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز دندان کامل نیز دارای دو نوع لثه نرم و معمولی است .

پروتز کامل دندان دارای دو بخش است: یکی که دندان ها سفید رنگ هستند و دیگری بخش صورتی پروتز است که به« لثه پروتز » شناخته می شود که این بخش لثه پروتز باید برای کاربرد لازم باید مستحکم باشد.

هزینه پروتز دندان

بسته به نوع لابراتوار سازنده و هزینه های کلینیک دندانپزشکی هزینه پروتز دندان وابسته و متغیر است. ولی اگر آن ها توسط یک متخصص ساخته شوند تعرفه پروتز دندان میتواند به مراتب افزایش یابد. برای اینکه به طور دقیق قیمت پروتز و دندان مصنوعی دستتان بیاید حتما با کلینیک دندان پزشکی مدنظر خود در تهران تماس بگیرید.

آیا هزینه پروتز دندان تحت پوشش بیمه ها هست؟

بیشتر ارائه دهندگان بیمه دندانپزشکی معمولا بخشی از هزینه پروتز دندان را پوشش می دهند. با این حال، بهتر از برای اطمینان حاصل کردن خود با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و متوجه چگونگی شرایطشان برای تحت پوشش قرار دادن پروتز شما شوید. ولی با توجه به وضعیت نابسامان بیمه های کشور بهتر است که قیمت دندان مصنوعی خود را خودتان بپردازید زیرا که هزینه های آن خیلی بالا نیست و نیازی چندانی به پوشش ببیمه ندارید.

در چه هنگامی باید از چسب پروتز دندان استفاده کرد؟

چسپ دندان مصنوعی یا چسب پروتز در شرایط زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

  • برای افزایش حس رضایتمندی استفاده کننده از پروتز: چسب ها باعث افزایش احساس آرامش در فرد، قدرت جویدن و پایداری می شوند.
  • برای کمک به افرادی که با خشکی دهان به هر شکل مواجهند: چون که دهان خشک فضای مناسبی برای پروتزها نیست و باعث ایجاد حساسیت لثه میشوند. به همین دلیل زمانی که دچار سرما خوردگی می شوید میتوانید از این چسپ ها استفاده کنید. این چسب ها برای افرادی که دارای معلولیت عصبی از جمله سکته مغزی هستند و افراد مسن نیز مناسب و قابل استفاده است.
  • برای ایجاد ثبات و امنیت بیشتر روی عضلات صورت برای اشخاصی که نیازمند استفاده تخصصی از دندان هستند. مانند نوازندگان یا سخنرانان عمومی.

نویسنده

admin1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *